14 січня – пам’ять святителя Василія Великого, архієпископа Кесарії Каппадокійської

☘Блаженний народився в знатній сім’ї благочестивих християн близько 330 року і походив із Кесарії (сучасна територія Туреччини). Навчався юнак у найкращих учителів рідного міста, а завершив здобуття класичної освіти в Афінах, де опанував усі доступні науки. Під час навчання він познайомився зі святим Григорієм Богословом, з яким встановилася найтісніша дружба, що тривала впродовж усього життя святителів.

☘У 357 році праведний Василій повернувся до батьківщини, де незабаром ступив на шлях аскетичного життя. Бажаючи знайти духовного наставника, він відвідав Єгипет, Сирію та Палестину. Наслідуючи приклад самітників, угодник Божий оселився на березі річки.

☘Згодом навколо нього почали гуртуватися ченці. Сюди ж пустинножитель запросив і свого друга – Григорія Богослова. Вони подвизались у суворій стриманості; вивчаючи творіння найдавніших тлумачів Слова Божого.

☘Коли поширилася аріанська єресь, блаженний Василій повернувся до рідного міста, де в 364 році був висвячений у сан пресвітера. Керуючи церковними справами, він склав чин Літургії, а також писав книги проти єретиків аріан.

☘У віці 40 років його обрали єпископом Кесарійської кафедри. Він прославився своєю святістю, глибоким знанням Святого Письма, великою вченістю, працями на благо церковного миру і єдності. Всі особисті кошти архіпастир жертвував на користь нужденних: будував притулки, лікарні, заснував декілька монастирів.

☘Серед постійних небезпек святитель Василій підтримував православних, стверджуючи їх віру, закликав до мужності і терпіння. Усе це викликало ненависть до нього єретиків, які часто погрожували йому вигнанням, тортурами та смертю. Сповідник же відповідав їм: «Смерть для мене благодіяння. Вона швидше приведе мене до Спасителя, для Якого живу».

☘Після плідного апостольського служіння владика святий відійшов до Вседержителя взимку 379 року. Він лишив християнам об’ємну літературну спадщину: тлумачення книг Святого Письма, багато богословських трактатів, проповідей та аскетичних повчань.

🌿Іменинників вітаємо з Днем Ангела! Бажаємо, щоб молитовне заступництво вашого Небесного покровителя незмінно супроводжувало вас упродовж життя, у всіх добрих і благих починаннях.
Source